Vítáme Vás v Pivovaru Nymburk, který byl založen v roce 1895. Původní objem výroby byl 10 – 35.000 hl a to až do roku 1958, tedy víc jak 60 let. Hranice 100.000 hl bylo dosaženo v roce 1972 a na této úrovni se výstav udržel 10 let. Od roku 1983 se po úpravě technologického postupu začal výstav rok od roku zvyšovat až k rekordnímu výstavu 177.165 hl v roce 1994. Dnes vyrábíme 150.000 hl, tedy asi 5ti násobek původního objemu.
Zde se nacházíme na sladovně, která vyrábí ročně asi 160 vagónů sladu pro vlastní výrobu piva, dalších 50 vagónů musíme nakoupit.(1 vagón 10 tun) Za dlouhá staletí vývoje sladovnického řemesla se pro jednotlivé úseky výroby vytvořila speciální odborná česká pojmenování.
Ječmen se namáčí po dobu 2 dnů v tzv. náduvnících, kde do sebe přijímá vodu a bobtná (nadouvá se). Pak se rozprostře na podlahu – na tzv. humna, kde po dobu 4 dnů klíčí. Každý den má své pojmenování:
- 1.den – mokrá hromada
- 2.den – pukavka
- 3.den – mladík
- 4.den – vyrovnaná hromada
Během máčení se musí voda vypustit a ječmen provzdušnit, aby se „neutopil“ a během klíčení se musí převracet „větrat“ aby se „vydýchal“ = živá hmota!
Pak se hromada sebere a přemístí na hvozd (sušárnu), kde se hvozdí – suší po dobu 2 dnů. Hvozd má 2 podlaží (lísky) v horní se „zelený“ slad předsouší z 40% vláhy na 10%, v dolní se dosouší – dotahuje při teplotě 82 °C až na 3,5 % vláhy. Hotový slad se odklíčí – odstraní se kořínky a klíčky – tzv. sladový květ a hotový slad se ještě 6 týdnů nechá odležet. Teprve pak z něho vaříme. Proč se vlastně sladuje? Základní poučka pro sladovnické učně: „Pivo se vyrábí kvašením (kvasí pouze látky cukernaté) ječmen obsahuje škrob a my potřebujeme převést nezkvasitelný škrob na zkvasitelný cukr (maltózu). Sladováním se v zrnu probudí život a začnou se v něm vytvářet zcukřující enzymy – něco jako vitaminy, které nám při vlastním varném procesu přetvoří škrob na cukr.